• Безкоштовна доставка на відділення Нової Пошти при замовленні від 1000 грн.
  • Доставляємо по всій Україні! Всього 1 день та замовлення у Вас!

Вплив електронних сигарет на здоров'я.

З моменту появи електронна сигарета викликає безліч питань щодо своєї безпеки. Адже її аналоговий побратим викликав безліч проблем зі здоров'ям у курців у всьому світі.

Конструкція та призначення електронної сигарети

Конструктивні елементи електронної сигарети

Е-сигарети були задумані як пристрої для безпечнішої доставки нікотину. Конструкція складається з акумулятора, резервуара для рідини та випаровувача. Випаровувач сучасної моделі складається з нагрівального елемента (спіраль) та провідника рідини – вати (органічна очищена бавовна).

Електронна сигарета призначена для випаровування рідини усередині нагрівача.

Рідина для електронних сигарет

Типовий склад рідини для електронних сигарет:

  • Пропілегнліколь (PG) з очищенням 99,9%
  • Рослинний гліцерин (VG)
  • Ароматизатор
  • Нікотин (якщо рідина не без нікотину)
  • У деяких випадках дестилювання води

Із нікотином все зрозуміло. Це легкий наркотик, який швидко засвоюється та виводиться з організму. Сам по собі нікотин впливає насамперед на серцево-судинну систему. Його присутність не обов'язкова, адже Ви можете парити без нікотину.
Вплив нікотину добре вивчений, тому зосередимося на 3 допоміжних речовинах, які призначені для того, щоб нікотин потрапив в організм.

Пропіленгліколь – є досить відомим компонентом у фармацевтичній та харчовій промисловості. Харчова добавка E1520 широко використовується у виготовленні харчових продуктів та косметики. У рідині вона використовується для посилення смаку та створення відчуття міцності.

Гліцерин (Е422) - ця речовина ще більш поширена. Зустрічається у більшості кондитерських виробів та практично у всіх косметичних виробах. У рідину для електронних сигарет ця речовина додається для надання видимості видихаємої пари, щоб процес максимально нагадував видихання диму.

Ароматизатор – сукупність безлічі простих речовин, які надають парі електронних сигарет смаку та запаху. Провідні виробники ароматизаторів випустили спеціальні лінійки ароматизаторів, спеціально призначених для пари.

Всі ці речовини визнані безпечними у разі потрапляння в організм через шкіру або шлунково-кишковий тракт. Вони не накопичуються та легко виводяться з організму. Але до появи електронних сигарет ніхто й не замислювався про дослідження впливу цих речовин на організм при вдиханні.

Негативні дослідження

Негативні дослідження про електронні сигарети

Університет Афін, 2012 рік

Університет Афін Одним з перших досліджень, що з'явилися, було дослідження Університету Афін. Результати були опубліковані у 2012 році. У дослідженні взяли участь 8 осіб, які ніколи не курили, 24 курці, 11 осіб з нормальною функцією легень та 13 осіб з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ) або астмою.

Метод проведення експерименту: кожному випробуваному давали покурити електронну сигарету протягом 10 хвилин. Потім дослідники виміряли опір їх дихальних шляхів, використовуючи низку тестів, включаючи тест спірометрії.

Результати:

  • У здорових людей, які ніколи не курили, опір дихальних шляхів зріс у середньому від 186 до 206 %
  • У курців також спостерігалося збільшення в середньому від 176 до 220%
  • У хворих на ХОЗЛ та астму видимих змін помічено не було.
  • Ефект збільшення опору спостерігався трохи більше 10 хвилин після закінчення використання

Центр Global Tobacco Control на Harvard School of Public Health. 2012 рік

Центр Global Tobacco Control на Harvard School of Public Health Дослідження спрямовано на вивчення впливу електронних сигарет на дихальні шляхи вейпера.
Професор Constantine I. Vardavas провів дослідження тридцяти добровольців віком від 19 до 56 років, які ніколи не курили.
Метод проведення експерименту: в експерименті використовувалася рідина зі складом, схваленим FDA (Агентство Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб США): нікотин, вода, пропіленгліколь, гліцерин ароматизатор. Половина використовувала рідину з нікотином, друга половина – без нікотину.

Результати:

  • У тих, що використовували рідину з нікотином, виявлено ознаки звуження та запалення дихальних шляхів.
  • Використання електронної сигарети протягом 5 хвилин призводить до негайного зменшення FeNO, що видихається, в експериментальній групі на 2,14 ппб (p = 0,005), але не в контрольній групі (p = 0,859).
  • Було виявлено, що електронні сигарети надають негайну несприятливу фізіологічну дію після короткочасного використання, яка схожа на деякі з ефектів, що спостерігаються при курінні тютюну.

Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab), 2016 рік

Дослідники з Lawrence Berkeley National Laboratory Дане дослідження викликало бурю повідомлень у ЗМІ та стало сенсаційним.
Сенсаційність дослідження полягає не в дослідженні можливої шкоди для організму, а насамперед проводився хімічний аналіз пари.
За допомогою спеціального пристрою імітувалася затяжка тривалістю близько 5 секунд з перервою 30 секунд.
Метод проведення експерименту: було відібрано кілька моделей електронних сигарет та різноманітних рідин. Потім, за допомогою газової та рідинної хроматографії, визначався склад пари.

Результати:

  • Температура пари швидко підвищувалася протягом 5-10 хвилин після початку експерименту і досягала стабільного максимуму приблизно на 20-й затяжці
  • Рівні викидів відрізнялися в 10 разів між першою затяжкою та тим, коли пристрій розігрівся.
  • Просте пристрій з однією спіраллю, на 3.8 Вольт напруги, на перших 5-ти затяжках виробляло 0.46 мікрограма акролеїну за затяжку, але вже коли пристрій нагрівся, викиди становили 8.7 мікрограма за затяжку.
  • На більш складному пристрої з подвійною спіраллю, з тією ж напругою і тією самою тривалістю затяжки, викидів виходило значно менше
  • Загалом дослідники виявили значні рівні 31 шкідливих хімічних сполук.
  • Для порівняння, звичайні сигарети випускають від 400 до 650 мікрограмів акролеїну на сигарету.

За результатами дослідження співавтор Hugo Destaillats резюмував: «Звичайні сигарети дуже шкідливі для здоров'я. Електронні сигарети просто шкідливі.

Негативна частина дослідження Центру тютюнових виробів, США, 2018 рік

Національна академія наук США Вважається одним із найавторитетніших досліджень на тему шкоди електронних сигарет, оскільки було здійснено за підтримки держави, а не будь-яких інших інвесторів, які могли вплинути на результат.
Комітет вчених складався зі спеціалістів у галузі медицини різних університетів США.

Метод проведення: У межах своєї роботи Комітет провів всебічний, поглиблений огляд наукової літератури, включаючи ключові складові в електронних сигаретах, наслідки для здоров'я людини.

Результати:

  • Компоненти рідини пропіленгліколь та гліцерин (також відомий як рослинний гліцерин). Подібно до ароматизаторів, вважаються безпечними для прийому внутрішньо, але менш відомо про їх вплив на здоров'я при вдиханні.
  • Використання електронної сигарети збільшує концентрацію твердих частинок і нікотину в повітрі в приміщенні в порівнянні з фоновими рівнями.
  • На додаток до нікотину, більшість продуктів електронної сигарети містять і виділяють численні потенційно токсичні речовини.
  • Кількість та характеристики потенційно токсичних речовин, що випускаються електронними сигаретами, сильно варіюються та залежать від характеристик продукту (включаючи характеристики пристрою та електронної рідини) та того, як пристрій працює.

Позитивні дослідження

Позитивне дослідження про електронні сигарети

Університет Catania, Італія, 2017 рік

Університет Catania Дане дослідження є єдиним у своєму роді, тому що не лише є довгостроковим, а й насамперед звертає увагу на результати використання, а не на можливі негативні ефекти.

Все геніально та просто. Щоб дізнатися реальний ефект на здоров'я від електронних сигарет, достатньо взяти тих, хто користується ними та аналізувати тривалий період часу.

Метод проведення: Дослідники відібрали 2 групи спостереження. Одна з них були користувачі вейпшопів, які викурили за своє життя не більше 100 звичайних сигарет (які вважаються такими, що не курять). Контрольна група складалася із медпрацівників. Учасники перед включенням у дослідження проходили обстеження Centro per la Prevenzione e Cura del Tabagismo. Тест включав: вимірювання кров'яного тиску, частоти серцевих скорочень, маси тіла, вимірювання функції легень, респіраторних симптомів та запалення дихальних шляхів (рівні eNO та eCO). Обстеження проходило щорічно протягом 3,5 років. Також записувалися дані про використовувану модель, міцність нікотину і смак рідини.

Результати:

  • Щоденний вплив пари вейпу не викликав значних змін в жодному з досліджених показників здоров'я, включаючи вимірювання легеневої функції та запалення легенів.
  • Шість з дев'яти вейперів, як і раніше, використовували нікотин, що містять рідини. Тому можна дійти висновку, що не нікотин призводить до більшості проблем пов'язаних з курінням, а продукти горіння тютюну.
  • Звичайно існує побоювання, що нікотин негативно впливає на роботу серцево-судинної системи. Але у дослідженні не виявлено жодних суттєвих змін ні в тиску, ні у серцевому ритмі вейпера.
  • Більше того, можна дійти висновку, що споживання невеликих доз нікотину, мабуть, не має значного несприятливого серцево-судинного ефекту, як показано в недавніх дослідженнях здорових курців та курців з артеріальною гіпертензією.
  • У цьому дослідженні не було виявлено суттєвих змін у функції легень, респіраторних симптомів, вимірювання FeNO або eCO.
  • У цьому дослідженні жодна з ознак, що узгоджуються з ранньою ознакою облітеруючих бронхіолітів, не була описана в жодному з користувачів електронних сигарет.
  • Жоден із вейперів за цей час не перейшов на сигарети (двоє відмовилися від вейпу і не повернулися на сигарети), також двоє людей із контрольної групи почали курити.

Дослідження лабораторії Riccardo Polosa. 12 місяців досліджень. 2014

Дослідник Riccardo Polosa У фокусі дослідження є можливість використання електронних сигарет як нікотин замінника на період відмови від звичайних сигарет. Дослідники насамперед оцінили можливість знизити кількість споживаних звичайних сигарет, а також можливість відмовитися і від електронних сигарет.

Метод проведення: відібрано близько 300 курців, які пройшли обстеження. Курцям роздали електронні сигарети, а також витратні матеріали для них. Щотижня вони проходили контрольне обстеження.

Результати:

  • Електронні сигарети допомагають знизити споживання сигарет і викликають безперервне утримання від тютюну, не викликаючи значних побічних ефектів у людей, які не можуть або не хочуть кинути палити.
  • Зниження рівня використання сигарет та денного споживання спостерігалося при кожному відвідуванні дослідження у всіх трьох дослідницьких групах.
  • Істотне зниження використання цигарок було відмічено на 12-му тижні (-22,3%) та на 52-му тижні (додатково -10,3%)
  • У курців, які не збираються кинути палити, використання електронних сигарет з нікотином або без нього, зменшило споживання сигарет та викликало пролонговане утримання від тютюну, не викликаючи значних побічних ефектів.
  • До кінця дослідження 26,9% учасників продовжували використовувати електронні сигарети;
  • 73,1% повністю відмовили від електронних сигарет. Таким чином, переважна більшість курців, які успішно відмовилися від використання електронної сигарети, успішно не лише відмовилися від куріння, але й зрештою припинили використання електронної сигарети.

Позитивна частина дослідження Центру тютюнових виробів, США, 2018 рік

Національна академія наук США У дослідженні проведеному комітетом зустрічаються як негативні результати використання, тому ми включили дане дослідження двічі.

Результати:

  • Загалом дані, подані комітетом, свідчать про те, що електронні сигарети не мають біологічних ефектів у людей.
  • В цілому дані свідчать про те, що, хоча електронні сигарети можуть змусити молодь використовувати їх для переходу на використання тютюнових виробів, вони також можуть збільшити припинення вживання в їжу сигарет з тютюном.
  • Незважаючи на те, що загальні дані з пробних досліджень неоднозначні, на основі спостережних досліджень є помірні дані про те, що частіше використання електронних сигарет пов'язане з більшою ймовірністю відмови від сигарет.
  • Повністю перейшовши на електронні сигарети, курець суттєво знижує вплив токсинів та канцерогенів у порівнянні зі звичайними сигаретами.
  • Хоча електронні сигарети не без ризику, у порівнянні з тютюновими сигаретами вони містять менше токсиконів.

Висновки

Ми постарались сконцентруватися на найпоширеніших дослідженнях. Як бачимо результати досліджень мають суперечливий характер. Але ми спробували зробити висновки, швидше навіть виключити пункти, що суперечать, щоб зробити загальний висновок.

  • Пара електронних сигарет може містити шкідливі речовини, у тому числі канцерогени. Концентрація та шкідливість цих речовин сильно залежить як від пристрою, так і від манери використання.
  • Незважаючи на наявність шкідливих речовин, їх концентрації у десятки разів нижчі ніж у звичайних сигаретах.
  • Довгострокові дослідження не показали серйозних змін від використання вейпу як у тих, хто не курив, так і у колишніх курців.
  • Електронні сигарети можуть бути використані як спосіб поступової відмови від звичайних сигарет.
  • Для курців, які не здатні кинути палити, або не хочуть це робити, вейп може використовуватися як замінник, якщо не для повної відмови від сигарет, то для поступового зниження їх споживання.
  • Заміщення електронними сигаретами звичайних сигарет сприяє зменшенню негативного впливу на організм.

18 +
© ДИМОК 2012-2024.

ПРИЙМАЄМО ДО ОПЛАТИ:

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ:

ВХІД