Пасивний вейпінг: чи безпечна пара подів, електронних сигарет та вейпів для оточуючих?
Електронні сигарети вважаються менш шкідливими для вейпера, але чи загрожують вони оточуючим? Пасивне вдихання парит все ж може містити нікотин, дрібні частки й хімікати, які впливають на здоров’я. Чи варто недооцінювати пасивний вейпінг і як він впливає на дітей, вагітних та інших — дізнайтеся в статті.
Вчені проти пасивного вейпінгу, дослідження
Вчені Університету Джорджії встановили, що пасивний вейпінг може значно підвищити рівень нікотину в організмі. У тих, хто перебував у приміщенні з великою кількістю вейперів і сам при цьому не парив, рівень нікотину збільшувався у 13 разів.
Вченим Університету Південної Каліфорнії вдалось з’ясувати, що вплив пасивного паріння підвищував ризик бронхолітичних симптомів та задишки. Але дослідникам не вдалося зрозуміти, чи були інші чинники, які впливали на кінцевий результат.
Припустимо, що людина вже має захворювання дихальних шляхів — астму. Чи може пасивне вживання електронних сигарет призвести до погіршення стану такого пацієнта? Спостерігаючи за хворими на астму дітьми, група вчених з Університету Мессіни виявили, що пасивний вейпінг може впливати на загострення симптомів. Але не було достатньо даних, щоб точно підтвердити, що зв’язок існує.
Альтернативний погляд: не все так однозначно
У 2014 році Ігор Берстен із Університету Дрекселя провів перше масштабне дослідження складу рідин для електронних сигарет, щоб оцінити вплив пасивного вейпінгу на оточуючих. Він встановив, що рівень шкідливих речовин у вейпах настільки низький, що за робочими стандартами вони вважаються безпечними. Проте довготривалий вплив основних компонентів — пропіленгліколю і гліцерину — потребує додаткових досліджень.
Дані свідчать, що електронні сигарети завдають значно меншої шкоди, ніж традиційні, а вплив на оточуючих є мінімальним. Дослідження, опубліковане в National Library of Medicine, підтвердило, що в повітрі приміщень, де парять, рівень нікотину і часток значно нижчий, ніж від тютюнових виробів.
Звіт громадської охорони здоров’я Англії не виявив серйозних ризиків пасивного впливу вейпінгу. Пара електронних сигарет містить менше нікотину, відсутні процеси тління, а рівень залишків нікотину в приміщеннях у десятки разів нижчий, ніж від звичайного куріння.
Пасивний вейпінг у місцях активного паріння може значно вплинути на організм, але дослідження не дають однозначного висновку, наскільки це шкідливо.
Як в Україні та світі закон захищає від вейперів тих, хто не курить?
Заборона на використання електронних сигарет у громадських місцях в Україні набула чинності з 11 липня 2022 року відповідно до поправки до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Ці зміни прирівнюють поди, вейпи, електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну до звичайних тютюнових виробів і поширюють на них ті ж обмеження, що й на звичайні сигарети.
Зокрема, до громадських місць належать:
- ресторани, кафе, бари, готелі;
- громадський транспорт, зупинки, станції та вокзали;
- парки, дитячі майданчики та зони відпочинку;
- заклади культури, спорту, освіти та здоров’я;
- під'їзди житлових будинків та громадські приміщення;
- приміщення підприємств, установ та організацій усіх форм власності.
Порушення цієї заборони може призвести до накладення штрафів: до 170 грн за перше порушення і до 340 грн за повторне для фізичних осіб.
Відповідно до Закону, приміщенням вважається будь-яка будова, що має дві стіни та дах. Тобто навіть якщо ви знаходитесь на літній терасі кафе, яка добре провітрюється, закон забороняє використання електронних сигарет.
Використання подів та вейпів заборонено у громадських місцях, тому, щоб уникнути непорозумінь, краще утримуватися від паріння поруч з іншими людьми.
Які заборони на використання вейпів діють в інших країнах
Найсуворіші обмеження на використання електронних сигарет діють в Індії, Таїланді та Сінгапурі: повна заборона продажу, імпорту та виробництва електронок. Аналогічні заборони стосуються і пасивного вейпінгу.
В Австралії використання електронних сигарет регулюється дуже суворо, а пасивний вейпінг заборонено в багатьох громадських місцях. З 2021 року в цій країні діє закон, згідно якомувам доведеться взяти рецепт у лікаря, щоб офіційно придбати е-рідину з нікотином і викоритовувавати ваш пристрій легально.
Помірні обмеження діють у країнах Євросоюзу. Тут використання електронних сигарет регламентує Директива TPD. Наприклад, у Франції заборонено вейпінг у громадських приміщеннях, офісах, лікарнях та на транспорті. А якщо ви вирішите попарити на одному з пляжів Іспанії, готуйтесь до штрафу в розмірі 2000 євро.
У Канаді на вейпніг накладено такі саме заборони, як і на куріння. Використання електронних сигарет заборонено у школах, лікарнях та громадському транспорті.
У США регулювання пасивного вейпінгу залежить від штату. У багатьох штатах та містах використання електронних сигарет заборонено в громадських місцях, зокрема в барах, ресторанах і навіть на відкритих територіях, де є скупчення людей.
І найбільш лояльні умови для вейперів створено в Великобританії. Вейпінг у закритих громадських місцях дозволено, проте багато підприємств та організацій запровадили власні заборони. Тут акцент робиться на інформування населення про ризики пасивного вейпінгу.
Регулювання пасивного вживання вейпів варіюється від заборони в громадських місцях до суворих обмежень на використання електронних сигарет загалом.
Пасивний вейпінг та пасивне куріння однаково шкідливо?
Дослідження 2024 року показало, що рівень нікотину в крові дітей, які піддаються пасивному парінню, на 83% нижчий, ніж у дітей, що вдихають дим від тютюнових сигарет. Але він значно вищий, ніж у тих, хто не має жодного контакту з нікотиновмісними продуктами. Вчені радять не використовують електронні сигарети чи тютюнові вироби в приміщеннях, де знаходяться діти, щоб мінімізувати ризики для їх здоров'я.
Окрім накопичення нікотину в крові, ризики при пасивному вейпінгу можуть бути наступними:
- вдихання дрібних часток і хімічних речовин, які можуть подразнювати дихальні шляхи та погіршувати стан легенів;
- загострення симптомів у людей із хронічними захворюваннями дихальних шляхів;
- підвищення ризику додаткових реакцій через ароматизатори та інші добавки в рідинах;
- забруднення повітря в закритих приміщеннях, що негативно впливає на його якість.
Шкода від пасивного вейпінгу менша, ніж від пасивного куріння, але вона все одно існує й ігнорувати її не варто.
Чи безпечно вагітним поряд з тими, хто курить вейпи?
Дослідження, опубліковане в American Journal of Physiology, вивчало вплив пасивного вейпінгу на вагітних мишей та їхнє потомство. Результати показали, що навіть непрямий контакт з парою електронних сигарет може призвести до змін у розвитку легенів та імунної системи потомства. Це підкреслює деякі ризики пасивного вейпінгу для вагітних жінок та їхніх майбутніх дітей.
Ще одне дослідження, опубліковане на сайті Maternal and Child Health Journal у 2021 році, описує й інші наслідки пасивного паріння для вагітної та дитини.
Нікотин із пари под систем може впливати на мозок плода, заважаючи правильному розвитку. У парі є шкідливі часточки й токсини, які можуть зашкодити здоров’ю дитини. Через це у малюка можуть виникнути проблеми з ростом, легенями або серцем. А ще запахи та хімічні речовини з пари можуть викликати алергію або астму у дитини.
Дослідження доводять, що пари електронних сигарет можуть завдати шкоди плоду, тому вагітним слід уникати перебування поруч із тими, хто парить.
Чи безпечно для оточуючих куріння пода в машині
Дослідження, опубліковане в журналі Drug and Alcohol Dependence у вересні 2024 року, показало, що вейпінг у закритому автомобілі значно погіршує якість повітря, підвищуючи концентрацію дрібних часток до рівнів, які можуть бути шкідливими для здоров’я. Відкриття вікон або вентиляція зменшують, але не усувають забруднення.
Дослідження показують, що для захисту пасажирів, особливо дітей, від шкідливого впливу пасивного вейпінгу слід уникати паріння в автомобілях.
Чи можна парити вдома
Вплив використання електронних сигарет на якість повітря вдома вчені досліджували у 2019 році у Європі (у рамках проєкту TackSHS) та у 2021 році у США (вчені Колумбійського університету).
Обидві команди дослідників дійшли висновку, що вейпінг вдома все ж може негативно вплинути на здоров'я оточуючих. У кімнаті, де парять, збільшується кількість дрібних часток у повітрі, які можуть проникнути в легені. Хоча рівень нікотину у повітрі залишається низьким, він вищий, ніж у домівках без вейпінгу, і може накопичуватися в організмі членів сім'ї.
Дослідження підтверджують, що вейпінг у приміщенні підвищує рівень дрібних часток у повітрі, що може негативно вплинути на здоров'я оточуючих.
Що у підсумку?
- У багатьох країнах вейпінг заборонений в громадських місцях для захисту здоров’я оточуючих, а порушення карається штрафами.
- Дослідження показали, що у дітей, які піддаються пасивному парінню, рівень нікотину в крові вищий, ніж у тих, хто не має контакту з вейп-продукцією.
- Пари вейпів можуть впливати на розвиток легенів, мозку та серця плода, тому вагітним слід уникати перебування поруч із тими, хто парить.
- Паріння в закритому автомобілі значно погіршує якість повітря, навіть за відкритих вікон. Це особливо небезпечно для дітей і пасажирів з чутливими легенями.
- Вдихання пари в приміщеннях збільшує кількість дрібних часток у повітрі, які можуть накопичуватися в організмі членів сім’ї та негативно впливати на здоров’я.
- Пасивний вейпінг менш шкідливий, ніж куріння, але його вплив на організм оточуючих залишається значущим і потребує подальших досліджень.